Program do gabinetu - jaki wybrać do prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej?
Od ostatniego roku można znaleźć w sieci wiele artykułów dotyczących tematyki oprogramowania do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Ma to związek z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U.2015.2069), oraz późniejszymi konsekwencjami prawnymi tego rozporządzenia. Pojawiło się wiele opinii, testów, rozwiązań i propozycji dotyczących oprogramowania do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Jak pośród szeregu możliwości, które dają producenci oprogramowania do EDM wybrać te najlepsze? Jaki program do gabinetu wybrać? Istnieje kilka kluczowych kwestii, nad którymi warto zastanowić się wybierając oprogramowanie do swojej placówki lub gabinetu. Pierwszą z nich jest bezpieczeństwo wrażliwych danych medycznych oraz kompleksowość prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.
Kilka rodzajów zabezpieczeń i zgodność z prawem
Nie ulega wątpliwości, że odpowiadając na pytanie: „Jaki program do gabinetu wybrać?” istotnym zagadnieniem jest bezpieczeństwo wrażliwych danych medycznych. Jeśli chodzi o wybór oprogramowania do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej ważna jest także kompleksowość – możliwość zarządzania zarówno dokumentacją medyczną jak i funkcje administracyjne. Rozwiązania oparte o model SaaS, czyli pracę w chmurze są jednymi z najbardziej bezpiecznych. Dane w takim modelu są zapisywane na szyfrowanych dyskach w przypadku oprogramowania Medfile® EDM – w kilku krajach Unii Europejskiej.
Dodatkowo sesja pracy w programie jest zabezpieczana automatycznie, co jakiś czas, określony przez użytkownika. Ponad to oprogramowanie Medfile jest w 100% zgodne z RODO i najnowszymi wytycznymi dotyczącymi praw pacjentów.
Kompleksowa obsługa pacjentów za pomocą programu do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.
Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – obowiązek i rozwój
Obowiązkowe wystawianie e-Dokumentów zostało wprowadzone w życie razem z dwiema datami. Pierwsza z nich to 01.12.2018 r. – kiedy obligatoryjnie wprowadzono e-Zwolnienia, druga to 08.01.2020 r. – z tą datą wprowadzono w obieg e-Recepty. Ostatnim e-Dokumentem, który planowany jest do wprowadzenia w 2021 r. będą e-Skierowania. Prawdopodobnie później w krótkim czasie cały system dokumentacji medycznej pacjentów zostanie zreformowany wyłącznie do formy elektronicznej. Zatem jaki program do gabinetu wybrać? Poszukując systemu gabinetowego należy wybrać ten, który odpowiada na aktualne wymogi w zakresie e-Dokumentacji. Pozwala szybko i łatwo wystawić e-Zwolnienia i e-Recepty, w intuicyjny sposób, bez komplikacji. Dobry program będzie w pełni zintegrowany
z platformami NFZ takimi jak P1 i P2 oraz systemem eWUŚ, umożliwi bez problemów realizować zadania zarówno w placówkach powiązanych z Narodowym Funduszem Zdrowia jak i w prywatnych gabinetach.
Jednak to nie wszystko, obsługa pacjentów nie może ograniczyć się do wystawienia zwolnień i recept. Wiele razy specjaliści spotykają się z indywidualnymi sytuacjami, w których standardowe kartoteki pacjentów są niewystarczające. Dlatego w oprogramowaniu Medfile® EDM została zaproponowana szeroka gama narzędzi, które można wprowadzić, aby usprawnić pracę lekarza i uczynić ją wygodniejszą:
- Bazy dolegliwości i chorób,
- Baza leków (ICD-10) oraz procedur medycznych (ICD-9),
- Możliwość tworzenia ciągłej historii choroby pacjenta (jak w kartotece papierowej),
- Samodzielna rezerwacja online na wizytę lekarską,
- Wysyłka SMS z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty,
- Magazyn leków i produktów medycznych,
- Własna strona WWW.
Innowacje w kieszeni i w laptopie
Funkcją, na którą warto zwrócić uwagę to możliwość działania z wielu urządzeń w niezliczonej ilości miejsc – to zapewnia wspomniana wcześniej „chmura”, dzięki której wystarcza nam sprzęt z dostępem do sieci i login użytkownika, aby mieć wgląd w aktualną sytuację w naszej placówce. Ponadto producent oferuje kieszonkową wersję programu do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej na smartphony z systemem operacyjnym iOS lub Android, poprzez który uzyskamy:
- szybki podgląd do kalendarza wizyt w gabinecie;
- możliwość wprowadzenia nowego pacjenta do kartoteki gabinetu;
- sposobność modyfikacji bazowych danych pacjentów;
- możliwość zapisania pacjenta wizytę.
Podsumowując odpowiedź na pytanie: jaki program do gabinetu wybrać?:
- działający w chmurze;
- obsługujący e-Dokumentację;
- oferujący rozwiązania indywidualne dla specjalistów;
- z rozwijającą się aplikacją mobilną;
- stabilny;
- z wielodostępem dla większej liczby użytkowników;
- oferujący darmowy okres testowy.
Korzystaj za darmo z rozwojowego systemu
Jeśli Twoja działalność medyczna jest ograniczona do małego jednoosobowego gabinetu, który przyjmuje kilkadziesiąt pacjentów miesięcznie, warto zastanowić się nad darmową wersją oprogramowania do gabinetu Medfile® Free. Sprawdź jak działa aplikacja webowa i korzystaj z proponowanych przez nas innowacji w Twoim gabinecie.