Obsługa badań monitoringowych - PIWet (case study)
Na zlecenie Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (PIWet) zrealizowaliśmy projekt mający na celu opracowanie elektronicznego rejestru i bazy danych dla celów krajowego monitoringu stosowania weterynaryjnych produktów leczniczych. Czas realizacji projektu objął okres od 1 stycznia 2010 roku do 30 czerwca 2011 roku.
Realizacja projektu
Wykonanie projektu obejmowało cztery zasadnicze zadania:
- zaprojektowanie elektronicznego rejestru i bazy danych SQL obejmujących lecznicze produkty stosowane przez lekarzy weterynarii - rejestr i baza utworzone zostały na serwerze PIWet;
- przygotowanie witryny w systemie eCRF pozwalającej gromadzić i przechowywać zebrane dane oraz kontrolować ich jakość - witryna programu badawczego stanowiła helpdesk dla respondentów i realizatorów programu badawczego;
- zaprogramowanie dedykowanego moduły monitoringu i statystyk;
- realizacje prac z zakresu zarządzania i administrowania całością systemu - ta część zadania obejmuje zbieranie danych oraz sporządzanie w oparciu o nie okresowych raportów.
Gromadzenie niezbędnych danych, tj. ocenę liczby stosowanych w Polsce weterynaryjnych produktów leczniczych przeprowadzono na podstawie przygotowanego do tego celu badania reprezentacyjnego. Objęto nim lecznice stosujące ww. produkty w co najmniej jednej z trzech kategoriach gatunkowych (drób lub bydło lub trzoda chlewna), wylosowane metodą losowania warstwowego proporcjonalnego (jako warstwę przyjęto województwo, zaś operat losowania stanowiły spisy wszystkich lecznic danego regionu, stosujące ww. produkty). Okres za jaki gromadzono pożądane dane uzgodniony został z Zamawiającym.
Zbierane dane podlegały kotroli i walidacji oraz bieżącym analizom, których wyniki ujmowano w dokumentach sprawozdawczych (w roku 2010 założono trzy 4-miesięczne okresy sprawozdawcze). Analizy statystyczne, o której mowa wyżej prowadzone były przy pomocy standardowych testów i procedur statystycznych (jedno i wielowymiarowych).
Uzyskane efekty końcowe
Zwieńczenie projektu stanowił raport końcowy, złożony z dniem 5 listopada 2011 roku. Opracowanie raportu oparto na stosownych miarach i testach statystycznych, dobranych dla poszczególnych ilościowych i jakościowych skal pomiarowych, jakie zastosowano w badaniu. Raport sporządzono w sposób zgodny z wymogami Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, z wykorzystaniem opisów tekstowych, zestawień tabelarycznych i wykresów.
Realizację projektu Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (PIWet) ocenił jako sumienną i profesjonalną.
(FAQ)
System eCRF.cs™ umożliwia m.in. tworzenie kwestionariuszy, gromadzenie danych medycznych, automatyczne generowanie raportów oraz monitorowanie badań klinicznych w czasie rzeczywistym.
Tak, system został zaprojektowany z myślą o prostocie i intuicyjności obsługi. Dzięki czemu korzystanie z niego jest łatwe nawet dla osób bez doświadczenia w prowadzeniu badań naukowych.
On przede wszystkim pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne gromadzenie danych medycznych, co przekłada się na zwiększenie jakości prowadzonych badań naukowych.